Yuki Tsunoda: Nie czułem większych różnic, jadąc bolidem Formuły 1

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Yuki Tsunoda zakończył prywatne testy z zespołem AlphaTauri na torze Imola, zasiadając w bolidzie STR13 z 2018 roku.

Japończyk na włoskim obiekcie pokonał ponad trzysta kilometrów, zbliżając się tym samym do fotela wyścigowego na sezon 2021, w którym może rywalizować u boku Pierre'a Gasly'ego.

Obecnie rywalizujący w Formule 2 Tsunoda przyznał, że nie czuł zbyt dużych różnic pomiędzy bolidami F1 oraz F2 i był zaskoczony łatwiejszym prowadzeniem się AT01.

"Przyznam, że nie stresowałem się dzisiejszym dniem. Przed jazdami zjadłem duży posiłek, żeby mieć dużo energii i ruszyłem na tor" - przyznał Yuki Tsunoda.

"Nie czułem większych różnic między bolidem Formuły 1, a F2. Auto prowadzi się łatwiej niż przypuszczałem, jednak wymaga większego wysiłku fizycznego. Przy hamowaniu bujała mi się głowa, tak mocnego efektu nie ma w bolidzie Formuły 2. Nie sprawiało to jednak większych problemów, ponieważ mam mocno wyćwiczone mięśnie szyi."

Tsunoda został również zapytany, czy radził sobie z obsługą kierownicy oraz trybami, które obsługuje sam kierowca.

"Doświadczyłem już tego, kiedy trenowałem na symulatorze w siedzibie Red Bulla oraz przy naukach w AlphaTauri. Jednak łatwo zapamiętać, a trudniej wykonać" - wyjaśnił. "Na samym początku nie potrafiłem szybko przełączyć guzików na odpowiedni tryb, czasami musiałem przez to zwolnić. W dalszej części testów już nie miałem z tym problemu, zdecydowanie w tym pomogło doświadczenie z symulatora."

Minimum czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej Formuły 2 umożliwi kierowcy zespołu Carlin zdobyć superlicencję. Na chwilę obecną Yuki Tsunoda zajmuje trzecią pozycję, ale różnica między nim a Christianem Lundgaardem, Robertem Schwartzmanem i Nikitą Mazepinem nie jest duża, więc klasyfikacja w ostatnich dwóch wyścigach w Bahrajnie może się zmienić.

"Nie stresuję się ostatnim weekendem, chociaż przyznaję, że może być trudno, jeśli dostanę szansę jazdy dla AlphaTauri w pierwszej sesji treningowej. Z pewnością będę czuł różnicę, kiedy znowu będę prowadził wolniejszy bolid" – stwierdził japoński kierowca.

Tsunoda na koniec odniósł się również do kwestii tego, jak to jest być kolejnym Japończykiem, który ma szansę na jazdę w Formule 1.

"Zbytnio nie kojarzę Japończyków, którzy jeździli w Formule 1, z wyjątkiem Kamui Kobayashiego. Wiem, że zdobył podium podczas Grand Prix Japonii. Jeśli będzie mi dane jeździć w przyszłym sezonie w F1, to z pewnością nie będę mógł się doczekać jazdy na torze Suzuka. To byłby zaszczyt jeździć bolidem, widząc na trybunach japońskich kibiców" – zakończył Tsunoda.

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool
Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool