Yuki Tsunoda przetestuje bolid F1 na torze Imola

Yuki Tsunoda - Scuderia AlphaTauri / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Yuki Tsunoda, zawodnik F2, przetestuje bolid Formuły 1 z 2018 roku na torze Imola, potwierdził szef zespołu Franz Tost.

Zespół AlphaTauri tuż przed Grand Prix Emilii-Romanii potwierdził obsadę jednego z dwóch foteli na sezon 2021, w którym nadal zasiadać będzie Pierre Gasly. Drugi etat we włoskiej stajni pozostaje jednak niewiadomą.

W grze o drugi fotel wyścigowy pozostało trzech kierowców z Yuki Tsunodą na czele, który w środę odbędzie test bolidem z 2018 roku, aby wedle słów Franza Tosta, "przyzwyczaić się do bolidu F1."

Test Japończyka na torze Imola ma być jednak tylko preludium do kolejnych jazd, co już wcześniej zakomunikował zespół AlphaTauri, który zapowiedział udział Tsunody w jednym z piątkowych treningów, choć nie potwierdzono, w którym.

Prócz kierowcy Formuły 2 do fotela w AlphaTauri przymierzany jest także Daniił Kwiat, obecnie rywalizujący z zespołem w sezonie 2020 i chętny do pozostania na kolejny rok, a także Alexander Albon, który może stracić posadę w głównej ekipie, po słabej kampanii w porównaniu do swojego zespołowego kolegi.

Mimo wszelakich prób AlphaTauri to Yuki Tsunoda w większości trzyma karty do swojej przyszłości, czego powodem jest walka o superlicencję. Japończyk, aby to zrobić, musi zająć przynajmniej czwarte miejsce w mistrzostwach F2 i chociaż obecnie plasuje się na trzecim miejscu, szyki pokrzyżować mu mogą Christian Lundgaard, Robert Shwartzmwan, czy Nikita Mazepin.

"Yuki musi przyzwyczaić się do bolidu F1 " - powiedział Franz Tost. "To będzie jego pierwszy raz w aucie F1, a Imola nie jest łatwym torem. Poinstruuję go w najlepszy możliwy sposób, co ma robić."

"Chcemy, aby przejechał trzysta kilometrów i mógł ostatecznie zaliczyć występ w pierwszym treningu w Bahrajnie lub Abu Zabi. Zobaczymy, czy będzie to konieczne, w zależności od tego, gdzie zakończy mistrzostwa Formuły 2."

"Jeśli będzie w pierwszej czwórce, otrzyma superlicencję, a jeśli będzie piąty, będzie potrzebował dwóch pierwszych treningów, ponieważ za to również otrzymujesz punkty."

Szef zespołu AlphaTauri przyznał, że decyzja o obsadzeniu drugiego fotela może zapaść później, jednak dużo będzie zależało od poczynań samego kierowcy.

"Myślę, że decyzja zostanie podjęta wkrótce, ale nie spieszymy się" - wyjaśnił. "Zależy to również od tego, gdzie Yuki Tsunoda zakończy mistrzostwa, to bardzo ważny czynnik."

"To zależy od jego występu, nie ma to nic wspólnego ze sponsorami, nigdy tak nie było, ani w Toro Rosso, ani w AlphaTauri" - kontynuował.

"Musimy być przekonani, że kierowca ma niezbędne zdolności i umiejętności, aby z powodzeniem jeździć w Formule 1, ponieważ chociaż jesteśmy tak zwanym zespołem siostrzanym, nasz brat oczekuje od nas dobrych kierowców."

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool