Yuki Tsunoda coraz bliżej awansu do F1

Yuki Tsunoda - Carlin / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Masafumi Yamamoto potwierdził, że prowadzone są obecnie rozmowy dotyczące zatrudnienia Yukiego Tsunody jako kierowcy w zespole AlphaTauri. 

20-letni Japończyk rywalizuje obecnie w Formule 2, reprezentując barwy ekipy Carlin. Po 10 wyścigach z dorobkiem 147 punktów zajmuje on trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej, co w praktyce gwarantuje mu uzyskanie superlicencji uprawniającej go do startów w Formule 1.  

Sprawa potencjalnego angażu Tsunody w zespole AlphaTauri nie jest sprawą nową. Już od pewnego czasu z padoku Formuły 1 docierały głosy łączące wspieranego przez Red Bulla i Hondę Japończyka ze stajnią z Faenzy. Na początku tego roku głos w tej sprawie zabrał także Franz Tost, szef włoskiej ekipy. 

„Będziemy musieli zobaczyć, jak rozwinie się sytuacja. Z pewnością Tsunoda jest solidnym kandydatem do jazdy u nas. Ma za sobą solidny debiut w Formule 3, a teraz musimy poczekać na to, jak poradzi sobie w Formule 2.” 

Biorąc pod uwagę świetne wyniki Tsunody oraz Fakt, że forma Daniiła Kwiata jest w tym sezonie daleka od optymalnej, można przypuszczać, że rozmowy na linii Honda – Helmut Marko mogą faktycznie przynieść skutek w postaci zatrudnienia Japończyka już w sezonie 2021. Jak jednak przyznaje sam Masafumi Yamamoto, dyrektor programu F1 Hondy, rozmowy są obecnie na wstępnym etapie i ciężko jest teraz wysunąć na ich podstawie jakieś konkretne wnioski.  

„Rozmawiałem z Helmutem Marko po wyścigu w Rosji. Powiedział, że to wielka szkoda, iż drugi wyścig Formuły 2 został przerwany czerwoną flagą. Tak czy inaczej, Tsunoda jest obecnie na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej“ - powiedział Masafumi Yamamoto.  

„Nie spodziewam się jednak żadnych deklaracji krótko po wyścigu w Rosji. Mamy początek października, a ja omawiam z Helmutem Marko różne możliwości.” 

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool