Zak Brown: Kontrowersyjne decyzje sędziów to nic nowego w sporcie

Zak Brown - McLaren F1 Team / © McLaren F1

Szef ekipy McLarena uważa, że wydarzenia w końcówce wyścigu o Grand Prix Abu Zabi nie były następstwem złej woli dyrektora wyścigu, a wszelkie kontrowersje z nimi związane wkrótce ucichną.

Dyskusje na temat decyzji, jaką w końcówce wyścigu na torze Yas Marina podjął Michael Masi, podzieliły cały świat Formuły 1. Część kibiców i komentatorów uważa, że Australijczyk w sposób celowy postanowił pozbawić Lewisa Hamiltona ósmego tytułu mistrzowskiego, decydując się na restart wyścigu i oddublowanie się część kierowców. Inni podkreślają natomiast, że dyrektor wyścigu,  chciał uniknąć sytuacji, w której losy mistrzostw świata rozstrzygać będą się w procesji za samochodem bezpieczeństwa. 

Głos w tej debacie zabrał ostatnio szef stajni z Woking, Zak Brown.

„Nie uważam, aby była to złośliwa decyzja" - powiedział Amerykanin w rozmowie z dziennikarzami serwisu Motorsport.com.

„Chcę zwrócić się do osób, które twierdzą, że sport jest w jakikolwiek sposób skorumpowany - nie zgadam się z tym."

„Czy uważam, że mogła zostać podjęta jakaś lepsza decyzja? Prawdopodobnie tak, ale w tej chwili chciałbym poczekać na wnioski, jakie przedstawi FIA."

Zdaniem Browna kontrowersyjne decyzje sędziowskie w sporcie nie są niczym niezwykłym, ale pomimo wywoływania wielkich emocji, z czasem wszyscy muszą się z nimi pogodzić.

„Chyba wszyscy widzieliśmy już wcześniej w sporcie sytuacje, gdzie sędziowie podejmują decyzje, z którymi wiele osób się nie zgadza."

„Czasami mają rację, a czasami się mylą. Wzbudza to sporo ekscytacji, ale potem zaczyna się kolejny sezon i wkrótce staje się to czymś, co owszem ciężko jest zapomnieć, ale stanowi to już przeszłość."

FIA zobowiązała się do przedstawienia wyników dochodzenia w sprawie GP Abu Zabi w marcu, tuż przed inauguracyjnym wyścigiem w Bahrajnie. Zdaniem Zaka Browna publikacja tego raportu będzie bardzo ważna, pomimo, że wraz ze startem sezonu 2022 emocje wokół całej sprawy powinny szybko opaść.

„Kiedy tylko rozpocznie się nowy sezon, wszystkie rany szybko zaczną się goić."

„Sądzę jednak, że FIA musi ujawnić co tam się stało i jak ich zdaniem do tego doszło. Musimy dowiedzieć się, co było słuszne, a co było nie tak. Potem powinni pokazać, że podjęli działania, aby upewnić się, że coś takiego więcej się nie powtórzy."

Image: © McLaren F1