Zakaz stosowania trybów kwalifikacyjnych w silnikach szansą dla zespołu Ferrari?

Charles Leclerc i Sebastian Vettel - Scuderia Ferrari / © Scuderia Ferrari

Zdaniem kierowców zespołu Ferrari zakaz stosowania trybów kwalifikacyjnych w silnikach nie wpłynie znacząco na pogorszenie osiągów bolidu SF1000 i stanowić będzie problem głównie dla ich rywali.

Wszystko wskazuje na to, że przed Grand Prix Belgii FIA opublikuje dyrektywę techniczną, która zakazywać będzie stosowania w silnikach trybów kwalifikacyjnych, które charakteryzują się zwiększonymi osiągami jednostki napędowej. Według listu, jaki FIA skierowała do zespołów, silniki bolidów powinny pracować przez cały weekend w tym samym trybie, aby zachować zgodność z zapisami regulaminu technicznego i sportowego.

Zdaniem kierowców Ferrari taka zmiana regulaminowa nie powinna być dla nich zmartwieniem. Co więcej, Charles Leclerc dopatruje się w tym szansy na zmniejszenie strat, jakie czerwone samochody mają względem czołówki.

“Szczerze mówiąc, nie sądzę, aby wpłynęło to na nas w znaczącym stopniu. Myślę, że może być to dla nas pozytywne.”

“Jak bardzo będzie to korzystne, to jeszcze zobaczymy. Jednak, jeżeli chodzi o nas, to mogę powiedzieć, że nie mamy niczego innego na kwalifikacje i wyścig, więc nie sądzę, aby coś miało się zmienić.”

Z opinią Monakijczyka w pełni zgadza się jego zespołowy partner Sebastian Vettel.

“Tak jak powiedział Charles, nie będzie miało to na nas wpływu w tym sezonie, więc poczekamy i zobaczymy, co się stanie.”

“Wydaje mi się, że jeżeli masz w swoim silniku coś, co pozwala przejechać określony dystans z większą mocą lub zwiększonym obciążeniem silnika to jest to zła wiadomość. Jednak, jak powiedział Charles, tu gdzie jesteśmy teraz, nie ma to na nas wpływu.”

Zapowiadana dyrektywa powinna poprawić także sytuację zespołów klienckich, które korzystają z silnika Ferrari. Jak przyznał Kimi Raikkonen, zespół Alfa Romeo nie dysponuje żadnym specjalnym trybem kwalifikacyjnym, więc zmiana przepisów nie zrobi dla nich żadnej różnicy.

“Oczywiście widzimy, że w treningu, czy kwalifikacjach pozostali zawodnicy nagle zyskują dużą prędkość na prostej. Jednak to jest poza naszym zasięgiem. Mamy to, co mamy i staramy się to jak najlepiej wykorzystać. Zobaczymy, co z tego wyjdzie.”

Image: © Scuderia Ferrari