Zanardi poddany drugiej neurochirurgicznej operacji

Alex Zanardi / © BMW AG

Alex Zanardi przeszedł drugą neurochirurgiczną operację i pozostaje w stanie ciężkim na Oddziale Intensywnej Terapii szpitala w Sienie.

Dziesięć dni temu były włoski kierowca Formuły 1 uległ poważnemu wypadkowi drogowemu, po którym został poddany operacji neurochirurgicznej, a także szczękowo-twarzowej z powodu ciężkiego urazu głowy, o czym pisaliśmy tutaj: Alex Zanardi w stanie krytycznym lecz stabilnym po piątkowej operacji.

Lekarze szpitala w Sienie, po przeprowadzeniu tomografii komputerowej, zdecydowali się na drugą operację neurochirurgiczną, podkreślając, że stan pacjenta od strony układu sercowo-oddechowego oraz metabolicznego pozostaje stabilny.

"W ramach ocen diagnostyczno-terapeutycznych przeprowadzonych przez zespół leczący Zanardiego, przeprowadzono tomografię komputerową, które wykazało ewolucję stanu pacjenta, co spowodowało natychmiastową konieczność poddania go drugiej neurochirurgicznej operacji" - czytamy w komunikacie szpitala z Sieny.

"Po operacji, która trwała około dwóch i pół godziny, Zanardi został ponownie hospitalizowany na oddziale intensywnej terapii, gdzie pozostanie w śpiączce: jego stan pozostaje stabilny z punktu widzenia układu sercowo-oddechowego i metabolicznego, natomiast ciężki z neurochirurgicznego punktu widzenia, jednak prognozy pozostają dobre."

"Nasi specjaliści będą oceniać ewolucję sytuacji z dnia na dzień i w porozumieniu z rodziną następna informacja zostania opublikowana za około 24 godziny."

Włoch w Formule 1 startował w latach 1991-1994, rywalizując w zespołach Jordan, Minardi oraz Lotus, a także w 1997 roku z Williamsem, jednak druga przygoda zakończyła się fiaskiem.

Zanardi nie poddał się i rozpoczął rywalizację w serii Champ Car, która zakończyła się bardzo poważnym wypadkiem w 2001 roku na torze Lausitzring, po którym stracił obie nogi. To nie zakończyło jednak jego ścigania, czego dowodem jest wiele startów z BMW w specjalnie przygotowanych autach.

Image: © BMW AG