Zanardi pozostanie w śpiączce co najmniej do przyszłego tygodnia

Alex Zanardi / © BMW AG

Przedstawiciele szpitala Santa Maria alle Scotte we włoskiej Sienie, do którego trafił po wypadku podczas wyścigu handbike’ów Alex Zanardi, poinformowali, że pozostanie on utrzymany w śpiączce farmakologicznej co najmniej do przyszłego tygodnia. Zanardi doznał ciężkiego urazu głowy po zderzeniu z samochodem ciężarowym.

"Ewentualne wybudzanie ze śpiączki w celu oceny stanu neurologicznego planujemy nie wcześniej niż w przyszłym tygodniu" - wyjaśnia Giuseppe Oliveri, chirurg operujący Zanardiego.

Jeśli chodzi o perspektywy powrotu do zdrowia Alexa, Oliveri dodaje: "Jest jeszcze za wcześnie, aby cokolwiek powiedzieć. Na razie fakt, że pacjent w ogóle jest stabilny, jest już dobrą wiadomością."

Olivieri przyznaje także, że ogólna sprawność fizyczna Zanardiego jest w tym momencie kluczowa dla przebiegu leczenia: "Fakt, że jest on sportowcem, bardzo pomaga przy jego obecnym stanie zdrowia."

Były kierowca Formuły 1, po utracie obu nóg w wypadku na torze Lausitzring w 2001 roku, poświęcił się karierze w sportach paraolimpijskich. Zaprojektował także własne protezy i nauczył się od nowa chodzić. Na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2012 i 2016 roku zdobył cztery złote i dwa srebrne medale w kolarstwie ręcznym. Brał również udział w słynnym maratonie w Nowym Jorku oraz ustanowił rekord w swojej klasie w Mistrzostwach Świata Ironman w 2014 roku.

Image: © BMW AG