Zandvoort odrzuca możliwość organizacji drugiego Grand Prix Formuły 1 w Holandii

Grand Prix Holandii / © Getty Images / Red Bull Content Pool

Tor Zandvoort odsunął pomysł weekendu wyścigowego na torze Assen, który w przyszłości chciałby zorganizować drugie w kalendarzu Formuły 1 Grand Prix w Holandii.

We wrześniu ubiegłego roku, po trzydziestu sześciu latach, Formuła 1 powróciła do Holandii podczas wyścigu na torze Zandvoort. Zanim jednak holenderski tor podpisał umowę z Liberty Media, musiał wygrać rywalizację na „własnym podwórku” z torem Assen.

Grand Prix Holandii w sezonie 2021 okazało się dużym sukcesem, w dużej mierze dzięki ogromnej popularności Maxa Verstappena, który w ubiegłym roku wygrał zarówno kwalifikacje, jak i wyścig.

Assen nadal kontynuuje swoje starania w sprawie zapewnienia sobie miejsca, w ciągle rozwijającym się kalendarzu „królowej motorsportu”.

„Jeden wyścig wiosną i jeden wyścig jesienią” – komentował wówczas tę sprawę prezes organizacji Grand Prix Holandii. „Otrzymujemy wiele pytań ze świata motorsportu, dlaczego na Assen nie ma wyścigu Formuły 1. Od byłych kierowców, a także z kręgu Formula One Management.”

W sprawie kontraktu swojego toru na organizację wyścigu oraz perspektyw Assen na dołączenie do kalendarza F1 wypowiedział się właściciel toru Zandvoort, książę Bernhard.

„Formuła 1 jest z nami, wyłączność jest uzgodniona w umowie. Gdybyśmy przestali z tego korzystać, wszystko byłoby znów dostępne dla wszystkich. Teraz skupiamy się na nadchodzącym Grand Prix.”

Książę Bernhard przyznał również, że wpływ, jaki Max Verstappen wywarł na Holendrach, jest czymś nowym, a sam wyścig jest aktualnie jednym z najważniejszych wydarzeń w kraju.

„Oczywiście, pierwszy wyścig wypadł niesamowicie dobrze. Później byliśmy stawiani jako wzór dla innych torów.”

„Rozmach wokół Maxa jest dziwaczny. Nigdy nie mieliśmy takiego talentu w Holandii. Bez względu na to, że jest teraz mistrzem świata, czy tego, że wtedy mógł nim zostać, Grand Prix Holandii jest największym wydarzeniem sportowym, jakie możesz zobaczyć w tym kraju.”

„Uważam, że jest to bardzo dobre dla Holandii i cieszę się, że byliśmy w stanie to zrobić” – dodał.

Image: © Getty Images / Red Bull Content Pool