Zapowiedź GP 70-lecia Formuły 1 - Czas na uhonorowanie siedemdziesięciu lat rywalizacji na szczycie motorsportu

Grand Prix Wielkiej Brytanii 2020 / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Formuła 1 przedłuża swój pobyt na torze Silverstone, gdzie w zeszły weekend kierowcy rywalizowali w ramach Grand Prix Wielkiej Brytanii, które mogło zakończyć się katastrofą dla Mercedesa. Nadchodzący weekend i Grand Prix 70-lecia Formuły 1 to już nowe rozdanie oraz okazja do świętowania inaguracyjnych Mistrzostw Świata, które odbyły się 13 maja 1950 roku właśnie na pętli Silverstone.

Pętla Silverstone to historia Formuły 1, na której odbywały się niesamowite rywalizacje i rozstrzygnięcia. Pierwszym zwycięzcą Grand Prix Formuły 1 na Silverstone był Giuseppe Farina w aucie Alfy Romeo, a rok później swój sukces oblewał tu Jose-Froilan Gonzalez z Ferrari.

Na przestrzeni lat na najwyższym stopniu podium, pętli położonej na granicy hrabstw Northamptonshire i Buckinghamshire, stawali najsłynniejsi kierowcy wyścigowi na świecie, zaczynając od Alberto Ascariego, poprzez Juana Manuela Fangio, Jacka Brabrhama, Jima Clarka, czy Emersona Fittipaldiego, nie zapominając o wcześniej wspomnianym Giuseppe Fairinie, a kończąc na Nigelu Mansellu, Damonie Hillu, Ayrtonie Sennie, czy Michaelu Schumacherze.

Nie można zapominać także o takich kierowcach, jak David Coulthard, Mika Hakkinen, Juan-Pablo Montoya, Fernando Alonso, Kimi Raikkonen, Mark Webber, Fernando Alonso, Nico Rosberg, czy Sebastian Vettel, którzy także święcili tu swoje sukcesy, jednak największym triumfatorem rywalizacji na torze Silverstone jest Lewis Hamilton, który aż siedmiokrotnie mijał linię mety na pierwszej lokacie.

Tor słynie z szybkich, płynnych zakrętów, jednak posiada także nawroty, na których można dużo zyskać, a jeszcze więcej stracić. Silverstone to trudny tor, na którym można wyprzedzać, choć posiada wiele sekcji, jak Copse, Stowe oraz Maggotts-Becketts-Chapel, na których najważniejszym jest przyczepność mechaniczna oraz aerodynamiczna.

Obiekt liczy sobie 5.891 kilometra długości, a nowy rekord okrążenia należy do Maxa Verstappena, który w ostatnim starciu wyznaczył czas na poziomie 1:27.097.

Silverstone to także pętla wymagająca dla opon, co pokazał zeszłotygodniowy wyścig o Grand Prix Wielkiej Brytanii, w którym firma Pirelli zdecydowała się na trzy najtwardsze mieszanki, natomiast zespoły na bardzo odważne strategie, które dla niektórych kierowców zakończyły się upadkiem, a dla Lewisa Hamiltona możliwością utraty siódmego zwycięstwa. W przypadku Grand Prix 70-lecia Formuły 1 włoska firma zdecydowała się na pośredni zestaw opon - C2, C3 i C4, które wymuszą na zespołach zmianę strategii.

Kto faworytem do zwycięstwa w 55. Grand Prix F1 na torze Silverstone?

Grand Prix Wielkiej Brytanii, które w zeszły weekend poprzedziło zbliżającą się rundę, pokazało, że największym faworytem do zwycięstwa jest Mercedes i Lewis Hamilton, który nie dał szans swoim rywalom i mimo kilku neutralizacji pozostawał nieuchwytny dla ścigających go Valtteriego Bottasa oraz Maxa Verstappena.

Tempo Mercedesa na torze Silverstone jest jeszcze bardziej onieśmielające niż w poprzednich rundach, co pokazał Hamilton i Bottas w kwalifikacjach, dominując na jednym okrążeniu, a następnie potwierdzając to w niedzielnym wyścigu.

Wymagający tor Silverstone jest idealnym miejscem dla bolidu Mercedesa, który idealnie odnajduje się na tej wymagającej pętli, pokazujac doskonałość konstrukcji od strony mechanicznej oraz aerodynamicznej.

Klasyfikacja przed GP 70-lecia Formuły 1

Liderem klasyfikacji kierowców po dotychczasowych czterech rundach jest Lewis Hamilton, który ma na swoim koncie osiemdziesiąt osiem punktów i wyprzedza swojego zespołowego kolegę o trzydzieści oczek. Trzecia lokata należy do Maxa Verstappena, tracącego kolejne sześć punktów do Brytyjczyka.

W klasyfikacji konstruktorów onieśmielającą przewagę nad rywalami ma Mercedes, który aż o sześćdziesiąt osiem punktów wyprzedza drugiego w klasyfikacji Red Bulla.

Harmonogram Grand Prix

Podobnie jak w przypadku Grand Prix Wielkiej Brytanii, kierowcy swoje przygotowania do piątej tegorocznej rundy oprą na trzech sesjach treningowych, dwóch piątkowych, które zostały zaplanowanie odpowiednio na 12:00-13:30 i 16:00-17:30 oraz sobotniej 12:00-13:00, aby następnie zmierzyć się w godzinnych kwalifikacjach 15:00-16:00, które wyłonią zdobywcę pole position oraz rozmieszczenie kierowców na polach startowych. Rywalizacja o punkty rozpocznie się w niedzielę o godzinie 15:10 czasu polskiego.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images