Zapowiedź GP Rosji: Walka Mercedesa w cieniu rekordu Lewisa Hamiltona

Grand Prix Rosji 2019 / © Pirelli Motorsport

Dziewięć weekendów wyścigowych w zaledwie jedenaście tygodni, z takim wyzwaniem mierzyli się do niedawna kierowcy oraz zespoły Formuły 1, jednak sezon 2020 wchodzi na odpowiednie tory i przed zainteresowanymi stronami samodzielna runda o Grand Prix Rosji na torze Sochi Autodrom.

Prawie sześciokilometrowa pętla w Soczi została utworzona na wewnętrznych drogach kompleksu wybudowanego na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 2014 roku i właśnie w tym roku po raz pierwszy rozegrała się tutaj walka o kolejne punkty w klasyfikacjach Mistrzostw Świata Formuły 1.

Pętla zlokalizowana niedaleko Morza Czarnego charakteryzuje się szybkim trzecim lewym łukiem, podczas pokonywania którego kierowcy poddawani są dużym przeciążeniom, a także dwiema długimi prostymi, które umożliwiają wyprzedzanie. Pierwsze dwa sektory obiektu w Soczi to wiele dziewięćdziesięciostopniowych zakrętów, natomiast ostatnia sekcja, po długiej prostej to wolne zakręty "Stop & Go", wymagające precyzji.

Kierowcy podczas rywalizacji na torze Sochi Autodrom będą mieli do dyspozycji dwie strefy DRS - pierwszą 95 metrów przed zakrętem numer jeden, z detekcją 72 metrów za osiemnastym zakrętem, natomiast drugą 70 metrów za zakrętem numer dziesięć, z detekcją umiejscowioną 72 metry przed dziesiątym zakrętem.

Najmiększy dobór mieszanek przez Pirelli

Tor Sochi Autodrom to obiekt o niskiej degradacji opon, dlatego też włoski producent ogumienia, włoska firma Pirelli, zdecydowała się na najmiększy dobór ogumienia ze swojego pakietu. Kierowcy podczas Grand Prix Rosji będą mieli do dyspozycji mieszanki C3, C4 oraz C5, przy czym C3 to twarda, natomiast C5 miękka. Po raz pierwszy w tym sezonie Pirelli zaoferowało łagodniejszy dobór opon w porównaniu do ubiegłorocznego sezonu.

"Grand Prix Rosji jest jedną ze stosunkowo nielicznych rund w tym roku, które trzymają się swojego pierwotnego kalendarza, czyli odbywają się w podobnym czasie co w zeszłym roku. W porównaniu z zeszłym rokiem wybraliśmy jednak o jeden stopień łagodniejszy dobór opon, aby zapewnić dodatkową prędkość i dodatkowe wyzwanie w zakresie strategii opon" - powiedział Mario Isola, szef Pirelli Motorsport.

"Dzięki zmianom konstrukcyjnym, które po raz pierwszy zostały wprowadzone w 2019 roku, bardziej miękka nominacja C3, C4 i C5 w tym roku, powinna zachęcić kierowców do stosowania wszystkich trzech mieszanek bez konieczności intensywnego zarządzania nimi podczas wyścigu."

"Ponieważ na zeszłoroczną strategię miały duży wpływ neutralizacje, natomiast samochody z 2020 roku są szybsze niż kiedykolwiek wcześniej, zespoły z pewnością spotkają się z kilkoma niewiadomymi."

"Soczi stawia stosunkowo niskie wymagania oponom, więc wyścig na jeden pit stop nadal powinien być możliwy" - dodał Isola.

Niepokonany Mercedes

Mercedes wygrał każdą dotychczasową edycję Grand Prix Rosji. Jako pierwszy na najwyższym stopniu podium stanął Lewis Hamilton, który prócz sezonu 2014 wygrywał także w 2015, 2018 i 2019 roku. W sezonie 2016 swoje zwycięstwo odniósł tu Nico Rosberg, natomiast rok później jako pierwszy linię mety minął Valtteri Bottas. Zwycięstwo Fina w 2017 roku było jego pierwszym w Formule 1 i także tutaj po raz pierwszy osiągnął swoje najszybsze okrążenie w wyścigu, jednak ta sztuka udała mu się z Williamsem w 2014 roku.

Mercedes to także najczęstszy producent, który stawał na podium w Soczi, czy to jako zespół, czy dostawca jednostek napędowych. Prócz podiów fabrycznej ekipy (pięć Lewisa Hamiltona, trzy Valtteriego Bottasa i dwa Nico Rosberga), miejsce na podium przypadało także Valtteriemu Bottasowi w Williamsie w 2014, kiedy stanął na trzecim stopniu, a także Sergio Perezowi, który z zespołem Force India w 2015 świętował trzecią lokatę.

Lewis Hamilton bliski wyrównania rekordu Michaela Schumachera

Lewis Hamilton, sześciokrotny mistrz świata, w Grand Prix Rosji stanie przed pierwszą szansą wyrównania rekordu zwycięstw w Formule 1, który należy do Michaela Schumachera i wynosi 91 zwycięstw.

Siedmiokrotny mistrz świata siedemdziesiąt dwa zwycięstwa osiągnął, startując w zespole Ferrari w latach 1996-2006, natomiast pozostałe dziewiętnaście z Benettonem, dla którego jeździł w latach 1992-1995. Hamilton swoje pierwsze dwadzieścia jeden zwycięstw osiągnął z zespołem McLaren (2007-2012), natomiast kolejne już z Mercedesem, dla którego rywalizuje do dziś.

"Zawsze była to liczba, która wydawała się niemożliwa do osiągnięcia" - przyznał Sebastian Vettel pytany o wyrównanie rekordu Michaela Schumachera przez Lewisa Hamiltona. "Teraz jest to tylko kwestia czasu, kiedy zostanie pobita przez Lewisa, a patrząc na ostatnie lata i jego osiągnięcia, wiadomo było, że w końcu do tego dojdzie."

"Lewis nigdy nie będzie dla mnie jak Michael. Dlatego w ten weekend będą towarzyszyły mi mieszane uczucia. W mojej głowie rekord należy do Michaela i nawet jeśli Lewis go pobije, to nadal będzie należeć do Michaela."

"Z jednej strony na pewno będę smutny, ponieważ Michael wciąż jest moim bohaterem. Z drugiej strony cieszę się z osiągnięcia Lewisa. Zasługuje na wszystkie sukcesy, jakie odniósł w ostatnich latach i jakie dopiero nadejdą" - dodał Niemiec.

Kimi Raikkonen i Sebastian Vettel z kolejnymi rekordami

Wyrównanie rekordu w nadchodzącym Grand Prix Rosji przypadnie także Kimiemu Raikkonenowi, który wystartuje w 322 Grand Prix Formuły 1 i zrówna się z Rubensem Barrichello, którego rekord wszechczasów utrzymuje się od Grand Prix Brazylii z sezonu 2011, kiedy Brazylijczyk po raz ostatni rywalizował w Formule 1.

Start Kimiego Raikkonena w Grand Prix Rosji będzie jego 322 rywalizacją w F1, czym zrówna się z rekordem Rubensa Barrichello, a od jego pierwszego startu minie 19 lat, 6 miesięcy i 23 dni.

Swój osobisty rekord podczas tego weekendu może świętować także Sebastian Vettel, dla którego będzie to 250 start w Formule 1.

Niemiecki kierowca zadebiutował w F1 w 2007 roku podczas Grand Prix Stanów Zjednoczonych na torze Indianapolis, zastępując w bolidzie BMW Sauber Roberta Kubicę. Vettel na Grand Prix Węgier 2007 przeniósł się do zespołu Toro Rosso, a już rok później, jednak w GP Włoch, odniósł swoje, jak i zespołu pierwsze zwycięstwo.

Lata 2009-2013 to już rywalizacja dla zespołu Red Bull Racing i zdobycie czterech mistrzowskich tytułów, natomiast od 2014 to nieprzerwana walka w zespole Scuderia Ferrari, z którym czternastokrotnie stawał na najwyższym stopniu podium.

Sebastian Vettel w sumie ma na koncie 53 zwycięstw, 120 miejsc na podium, 57 pole position oraz 3002 punktów w mistrzostwach.

Harmonogram Grand Prix Rosji i prognoza pogody

Kierowcy wraz z zespołami przygotowania do Grand Prix Rosji rozpoczną dwoma piątkowymi treningami, które zostały zaplanowane na 10:00 oraz 14:00. Sobotni trening rozpocznie się o godzinie 11:00, natomiast początek kwalifikacji został zaplanowany na godzinę 14:00. Grand Prix Rosji na dystansie pięćdziesięciu trzech okrążeń wystartuje o godzinie 13:10.

Przewaga słońca w piątek i niedzielę oraz częściowe zachmurzenie w sobotę będzie panowało nad torem w Soczi podczas weekendu o Grand Prix Rosji. Temperatura powietrza będzie oscylowała pomiędzy 27-29 stopni Celsjusza, natomiast wilgotność powietrza będzie wahała się w granicach 57-65%.

Image: © Pirelli Motorsport