Zarco i Martin dołączają do zespołu Pramac Racing w sezonie 2021

Jorge Martin / © Gold & Goose / Red Bull Content Pool

Zespół Pramac Racing potwierdził, że w sezonie 2021 ich zawodnikami będą Johann Zarco oraz Jorge Martin. Hiszpan będzie debiutantem w klasie MotoGP.

Kariera Johanna Zarco w MotoGP jest dość burzliwa. Po wywalczeniu dwóch tytułów mistrzowskich w Moto2 Francuz dołączył do klasy MotoGP w sezonie 2017. Pierwsze dwa lata spędził w barwach Yamahy Tech3, gdzie imponował prędkością, szczególnie w sesjach kwalifikacyjnych. Wtedy jednak zdecydował się na przejście do fabrycznego zespołu KTM. 

Rok 2019 to było jednak pasmo porażek. Zarco nie mógł odnaleźć się na nowym motocyklu i doszło do rozwiązania kontraktu przed zakończeniem sezonu. Wtedy przyszłość Francuza w MotoGP stanęła pod wielkim znakiem zapytania. Ten jednak dostał szansę od Hondy i w trzech ostatnich rundach zastąpił kontuzjowanego Takaakiego Nakagamiego. W pewnym momencie sądzono, że może być to przygotowaniem w razie ewentualnego odejścia z Repsol Hondy Jorge Lorenzo. Ostatecznie jednak miejsce Hiszpana zajął Alex Marquez.

Wtedy z ratunkiem dla Johana Zarco przyszło Ducati. To zaoferowało mu kontrakt w ekipie Avintia Racing. Francuz odzyskał swoją prędkość z czasów Yamahy, czego potwierdzeniem było GP Czech - wywalczył tam trzecie miejsce po starcie z pole position. Było to bardzo ważne w perspektywie jego przyszłości. Finalnie więc otrzymał na sezon 2021 kontrakt z zespołem Pramac Racing.

Już od czerwca wielce prawdopodobne było, że obecnie rywalizujący w klasie Moto2 Jorge Martin (Red Bull KTM Ajo) dołączy w sezonie 2021 do ekipy Pramac Racing. Mistrz Świata Moto3 z 2018 roku wywarł wrażenie na szefostwie Pramac Racing i stąd też zainteresowanie hiszpańskim zawodnikiem. Jego sytuację co prawda mogło skomplikować zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, jednak fakt ten nie miał żadnego znaczenia. Tym samym Martin będzie w sezonie 2021 debiutantem w kategorii MotoGP.

„Jesteśmy szczęśliwi, że udało nam się osiągnąć porozumienie z Johannem i Jorge” – przyznał Paolo Campinoti, właściciel Pramac Racing Team. „Chcemy kontynuować ważny projekt, który daje nam ogromną satysfakcję”.

„Sportowe cechy i zwycięska mentalność obu tych zawodników są bardzo dobrze znane – oczekiwania się więc wysokie. Dobrze znamy Johanna i mamy z nim bardzo pozytywne odczucia. Tak samo będzie z Jorge”.

Ducati potwierdziło również, że w sezonie 2021 zarówno zespół fabryczny, jak i Pramac Racing będą dysponować dokładnie takimi samymi najnowszymi specyfikacjami motocykli Desmosedici GP.

Image: © Gold & Goose / Red Bull Content Pool