Zarco zastępcą Nakagamiego w trzech ostatnich rundach sezonu 2019

Zarco zastępcą Nakagamiego w trzech ostatnich rundach sezonu 2019

Zespół LCR Honda IDEMITSU ogłosił w środę, że Johann Zarco zastąpi Takaakiego Nakagamiego w trzech ostatnich rundach sezonu: w GP Australii, GP Malezji oraz GP Walencji. Japończyk chce się bowiem poddać operacji ramienia po swoim domowym wyścigu, który odbędzie się w ten weekend.

Dość niespodziewanie Johann Zarco pożegnał się przedwcześnie z zespołem Red Bul KTM Factory Racing już przed startem GP Aragonii. Francuz nie potrafił dopasować swojego stylu jazdy do charakterystyki austriackiej maszyny i postanowił odejść. Wówczas zaczęto spekulować, jak dalej potoczy się jego kariera, jedną z opcji była - i w dalszym ciągu jest - rola kierowcy testowego Yamahy w sezonie 2020.

Mało kto przypuszczał, że powrót Zarco do MotoGP nastąpi jednak tak szybko. Tuż przed startem GP Japonii poinformowano bowiem oficjalnie, że Francuz zastąpi podczas trzech ostatnich rund sezonu chcącego poddać się operacji ramienia Takaakiego Nakagamiego. Byłemu mistrzowi Moto2 taką ofertę złożył szef zespołu LCR, Lucio Cecchinello.

„Jest to okazja, aby przejechać kilka ostatnich wyścigów sezonu na motocyklu LCR Honda IDEMITSU” – powiedział Johann Zarco. „Jestem naprawdę wdzięczny za tę szansę i zrobię wszystko, co w mojej mocy, by uzyskać dobre rezultaty i cieszyć się tym czasem, ponieważ mogą to być moje trzy ostatnie wyścigi, które mogę przez pewien czas przejechać”.

„Chciałbym podziękować KTM-owi za zwolnienie mnie, dzięki czemu mogę przejechać te kilka wyścigów na innym motocyklu. Zobaczymy, co mogę zrobić”.

„Przede wszystkim wiem, że spodoba mi się tor Phillip Island, to szybki obiekt i myślę, że odczucia mogą być dobre. Trzymamy kciuki, że tak może być i zobaczymy, co jest możliwe. Celem jest jazda w dobrym tempie i odkrywanie na nowo dobrego odczucia, jakie miałem wcześniej” – dodał Francuz.

Choć Zarco może w przyszłym roku być kierowcą testowym innego zespołu, tak na takie zastępstwo Nakagamiego wyraziło szefostwo HRC. Pojawiają się bowiem spekulacje, że Honda może chcieć rozwiązać przedwcześnie kontrakt z Jorge Lorenzo, który jak na razie ma rozczarowujące wyniki.

„Oczywiście jest nam bardzo przykro, że Nakagami jest zmuszony opuścić trzy ostatnie wyścigi tego sezonu, ale z drugiej strony wiemy, że takie kontuzje są nieodłączną częścią tego sportu” – mówił Lucio Cecchinello, szef zespołu LCR Honda.

„Zaproponowałem dyrektorowi HRC Tetsuhiro Kuwacie i szefowi zespołu Alberto Puigowi pomysł zaangażowania Zarco jako naszego zastępcy i wyrazili na to zgodę. Kiedy skontaktowałem się z Zarco, on natychmiast wykazał zainteresowanie i wspólnie pracowaliśmy nad każdym etapem tego projektu, który zakończy się w Walencji”.

„Z naszej strony dołożymy wszelki starań, aby wesprzeć Johanna, kierowcę, który wykazał się ogromnym talentem i profesjonalizmem w swojej wyścigowej karierze” – zakończył Cecchinello.

Nakagami na kolejny sezon w zespole LCR Honda

We wtorek ogłoszono natomiast, że Takaaki Nakagami pozostanie w zespole LCR Honda na sezon 2020. Japończyk poprawił swoje wyniki ze swojego debiutanckiego sezonu (na swoim koncie ma już ponad dwa razy więcej punktów niż w roku 2018), co skłoniło szefostwo ekipy, jak i również HRC, by przedłużyć współpracę z zawodnikiem.

„Przede wszystkim jestem zachwycony, że mogę zostać z Hondą i zespołem LCR” – mówił Nakagami. „W tym roku mogłem się dużo poprawić, a Honda okazała mi duże wsparcie i dała bardzo mocny pakiet. Jestem pewien, że możemy to wspólnie kontynuować w 2020 roku”.

„Jeśli chodzi o kontuzję, której nabawiłem się po wypadku w Assen, to odczuwałem pewien ból i brakowało mi siły w ramieniu. Poszedłem do lekarza, by w pełni zrozumieć sytuację i chociaż byłem w stanie jeździć z kontuzją, nie było to idealne, więc wraz z Hondą i zespołem LCR podjęliśmy trudną decyzję, aby poddać się teraz operacji” – dodał japoński zawodnik.

Takaaki Nakagami w piętnastu rundach sezonu zgromadził 74 punkty i zajmuje dwunaste miejsce w klasyfikacji generalnej.

„Jesteśmy dumni z dalszego wspierania Takaakiego Nakagamiego i klasie MotoGP na sezon 2020. Jako zawodnik ciągle się rozwija i zanotował wzrost przez cały sezon 2019” – mówił Tetsuhiro Kuwata, dyrektor HRC. „Jest kimś, kto swoją ciężką pracą i skupieniem inspiruje wiele młodych talentów w Japonii i Azji. Życzę mu wszystkiego najlepszego w powrocie do zdrowia i nie mogę doczekać się sezonu 2020”.