Zespół Alfa Romeo ukarany za niedokręcone koło w bolidzie Raikkonena

Kimi Raikkonen - Alfa Romeo Racing Orlen / Kimi Raikkonen - Alfa Romeo Racing Orlen

Decyzją sędziów, zespół Alfa Romeo Racing Orlen otrzymał 5000 euro grzywny za niedokładne przymocowanie koła przez mechaników w bolidzie Kimiego Raikkonena.

Dzisiejszy inauguracyjny sezon 2020 wyścig o GP Austrii obfitował w wiele wypadków oraz kolizji. Jedną z tych niefortunnych przygód zaliczył Kimi Raikkonen, kierowca Alfy Romeo Racing Orlen.

Fin zjechał do alei serwisowej na zmianę opon w trakcie neutralizacji, którą zarządzono po awarii w bolidzie George’a Russella. Po powrocie na tor, pod koniec okrążenia numer 54, przednie prawe koło oderwało się od bolidu, powodując dość niebezpieczną sytuację, bowiem tuż za Raikkonenem jechał Sebastian Vettel. Na szczęście ani on, ani żaden inny kierowca nie ucierpiał z tego powodu.

Niemniej jednak, mechanicy Alfa Romeo popełnili wyraźny błąd, za co zespół otrzymał karę w wysokości 5 tysięcy euro.

„Stewardzi przejrzeli dowody wideo oraz dowody techniczne dostarczone przez delegata technicznego FIA, a także telemetrię samochodu zespołu.” – napisano w oświadczeniu sędziów.

„Po zbadaniu zdjęć uszkodzonego koła i zbadaniu wału osi widać, że nakrętka koła przedniego, podczas wymiany, została zgwintowana krzyżowo, co nie zostało zauważone przez operatora karabinu.”

„W rezultacie przednie prawe koło odpadło, gdy samochód powrócił do wyścigu.”

Zespół sędziowski przyznał jednak zgodnie, że kierowca oraz zespół nie byli świadomi niebezpieczeństwa, dodając, iż „grzywna w wysokości 5000 euro jest odpowiednia.”

Weekend wyścigowy na torze Red Bull Ring był fatalny w wykonaniu kierowców Alfa Romeo. Rozczarowująca postawa już podczas kwalifikacji przełożyła się również na wyniki w niedzielnej rywalizacji. Jedyne punkty dla ekipy zdobył Antonio Giovinazzi, który, dzięki neutralizacjom oraz wypadkom innych zawodników, dojechał do mety na dziewiątym miejscu.

Image: Kimi Raikkonen - Alfa Romeo Racing Orlen