Zespół Mercedes EQ na czarno w pozostałych rundach sezonu Formuły E

Mercedes EQ / © Daimler AG

Zespół Mercedes EQ poinformował o zmianie malowania bolidu na ostatnie sześć rund sezonu 2019/20 Formuły E. Zamiast powszechnie znanego koloru srebrnego, pojawi się czarny. Jest to sprzeciw niemieckiego zespołu wobec rasizmu i różnych form dyskryminacji, a na podobny ruch zdecydowała się już wcześniej bliźniacza ekipa w Formule 1.

W czerwcu, na tydzień przed opóźnionym startem sezonu 2020 Formuły 1, zespół Mercedes podał zaskakującą informację o zmienionym malowaniu na rozpoczętą w Austrii tegoroczną kampanię. Kojarzony z Niemcami kolor srebrny, od którego swój przydomek, „Srebrne Strzały”, przybierają bolidy Mercedesa, zastąpił czarny. O podobnym ruchu poinformował bliźniaczy do szefowanego przez Toto Wolffa, zespół Formuły E. Obie decyzje łączy walka o różnorodność oraz sprzeciwienie się rasizmowi i dyskryminacji.

"Decyzja o zmianie charakterystycznego wyglądu elektrycznych Srebrnych Strzał, podkreśla nasze stanowisko na rzecz otwartości i szacunku we wzajemnych kontaktach" - powiedziała Bettina Fetzer, wiceprezydent ds. marketingu w koncernie Mercedes-Benz.

"Czarna podstawowa kolorystyka naszych samochodów wyścigowych to przypomnienie nam wszystkim o potrzebie ciągłej, długoterminowej konsolidacji naszych wartości i wzajemnego szacunku."

O problemie rasizmu na świecie, ale i w sporcie, zrobiło się głośniej po śmierci czarnoskórego Amerykanina George’a Floyda, który zginął podczas policyjnej interwencji. Od początku sezonu 2020 Formuła 1 zapoczątkowała akcję „We Race As One” (ang. ścigamy się jako jedność), która ma na celu zwrócić uwagę na dyskryminację.

Przed każdym wyścigiem kierowcy ustawiają się do wspólnego zdjęcia w koszulkach z napisem „End Racism” (ang. zakończyć rasizm), a niektórzy decydują się na wykonanie gestu Colina Kaepernicka, który w 2016 roku sprzeciwiał się dyskryminacji w Stanach Zjednoczonych.

"Zawsze jasno opowiadaliśmy się przeciwko rasizmowi i wszelkim formom dyskryminacji, ponieważ nie ma dla nich miejsca w naszym zespole, w naszym sporcie, ani w społeczeństwie" - powiedział Ian James, szef zespołu Mercedes-Benz EQ Formula E - "jednak ostatnie wydarzenia na całym świecie pokazały, że wszyscy musimy zrobić więcej i korzystać z naszych możliwości do wypowiadania się przeciwko rasizmowi i dyskryminacji. Jako rodzina Mercedes-Benz, wysyłamy jasny sygnał do zmian."

Zdaniem Jamesa równość etniczna i płciowa nie była wcześniej rozpowszechniona w wyścigowym świecie. Szef elektrycznej stajni Mercedes zapewnia jednak, że jego zespół od początku stara się dać każdemu równe szanse.

"Razem z naszymi partnerami uważamy za obowiązek promowanie i szkolenie młodych talentów - niezależnie od ich pochodzenia lub płci - aby dać im możliwość dołączenia do Formuły E w nadchodzących latach" – zakończył James.

Czarnego elektrycznego Mercedesa zobaczymy na torze piątego sierpnia, kiedy to wznowiony zostanie sezon 2019/20 Formuły E. Ostatnie sześć wyścigów obecnej kampanii zostanie rozegrane na różnych nitkach ulicznego toru w Berlinie, na byłym lotnisku Tempelhof.

Image: © Daimler AG