Zespół Uralkali Haas F1 prezentuje barwy na sezon 2022

VF-22 / © Haas F1

Stajnia z Kannapolis jako pierwsza zdecydowała się zaprezentować tegoroczny bolid o oznaczeniu VF-22, zbudowany według nowych regulacji technicznych.

VF-22 to pierwszy model, który wyłonił się z nowego biura projektowego amerykańskiego zespołu w Maranello we Włoszech, kierowanego przez dyrektora technicznego Simone Restę.

Dzięki przepisom, które obowiązują od sezonu 2022 i mają promować bliższe ściganie się, a tym samym więcej wyprzedzania i emocji, aerodynamika VF-22 jest zupełnie inna niż wszystko, co widziano wcześniej. Aby osiągnąć cel przepisów, zespół Haas wprowadził nowe elementy, takie jak podłoga z efektem przyziemienia, uproszczone przednie i zupełnie odmiennie ukształtowane tylne skrzydło.

Kolejnym uderzającym nowym dodatkiem są nowe 18-calowe felgi z niskoprofilowanymi oponami Pirelli, które zostały zaprojektowane w celu zmniejszenia przegrzania i umożliwienia kierowcom większego nacisku na każdy przejazd.

Uralkali Haas F1 Team VF-22 / © Haas F1

VF-22 będzie napędzany turbodoładowaną jednostką napędową 1,6 litra V6 Ferrari 066/7, zasilaną paliwem zawierającym dziesięć procent udziały biokomponentów, uzyskanych dzięki przejściu na paliwo E10.

Chociaż projekt VF-22 jest radykalnie inny, malowanie nowego auta jest ewolucją zeszłorocznego, który zbiegł się w czasie z pojawieniem się w ekipie nowego tytularnego sponsora. W tegorocznym samochodzie ponownie przeważa kolor biały z czerwonymi i niebieskimi dodatkami.

„To naprawdę ekscytujące znaleźć się w miejscu w którym wiemy, że VF-22 wkrótce pojawi się na torze” – powiedział Guenther Steiner.

„Wszyscy wiemy do czego zdolny jest nasz zespół, co udowodniliśmy już w przeszłości. Teraz z nowym samochodem, który narodził się przy zupełnie nowym zestawie regulacji technicznych i jest efektem pracy naszego nowego zespołu projektowego jestem przekonany, że będziemy mogli znów włączyć się do walki w kolejne weekendy.”

Uralkali Haas F1 Team VF-22 / © Haas F1

„Wszyscy zaangażowani w ten projekt podjęli ogromny wysiłek, a teraz nareszcie nadchodzi dający wiele radości moment wyjazdu samochodu na tor i zgrania jego wszystkich elementów.”

„Miniony sezon był bardzo długi, ale jestem przekonany, że w 2022 roku wszyscy zobaczą nasz wielki powrót razem z VF-22.”

„To ta pora roku w której naturalnie każdy jest optymistą i wierzy, że ciężka praca oraz wysiłek wszystkich przełoży się na konkurencyjne wyniki na torze” – przyznał Gene Haas.

„W 2020 roku podjęliśmy decyzję aby poświęcić nasz czas i zasoby w całości skupiając się nad konstrukcją VF-22, rezygnując ze wszystkiego co związane było z wydajnością na torze w sezonie 2021.”

„Nie było to łatwe, ale wierzymy, że nasza decyzja przyniesie owoce i wrócimy do walki o punkty, a być może zaczniemy walczyć o coś więcej w kolejnych weekendach.”

Uralkali Haas F1 Team VF-22 / © Haas F1
Image: © Haas F1