Zespół Williams nie zamierza porzucić sezonu 2020 na rzecz 2021

Pojawia się pytanie czy zespół Williams nie będzie chciał porzucić kampanii 2020 na rzecz sezonu 2021, kiedy to w Formule 1 zaczną obowiązywać nowe przepisy i diametralnie zmieni się wygląd bolidów?

Co bardziej opłacalne będzie dla zespołu, który obecnie boryka się z tak poważnymi problemami, a obaj kierowcy regularnie zajmują dwie ostatnie pozycje i odstają od reszty stawki?

Przypomnijmy, że sezon 2020 będzie ostatnim, gdzie będą obowiązywały zasady obecnego Concorde Agreement. W 2021 Formuła 1 przejdzie zmiany nie tylko pod względem technicznym, ale także finansowym.

Na te pytania odpowiedział Dave Robson, starszy inżynier wyścigowy w zespole Williams. Uważa on, że konstrukcja na sezon 2020 będzie istotna i na pewno nie należy jej porzucać.

"Chcemy, aby przyszłoroczny samochód był szybki, ale kluczowe będzie zrozumienie, dlaczego jest on szybki" - tłumaczył w rozmowie z serwisem RaceFans.

"Właściwie cała nauka, jaką przeprowadzimy w przyszłym roku, nadal będzie mieć zastosowanie, mimo że zmienią się przepisy, fizyka i interakcja działania samochodu pozostaną takie same."

"Dopóki jesteśmy w stanie to rozumieć i mieć pewność, że narzędzia w fabryce zapewniają nam dobre osiągi na torze i wszystko działa tak, jak tego oczekiwaliśmy, myślę, że wysiłek włożony w przyszły sezon, zadziała taże w 2021."

"Niewątpliwie opracujemy sposób podziału zasobów, ale nie można spisać na straty przyszłego sezonu."

"Musimy udowodnić sobie i wszystkim, że to, co zrobiliśmy w tym roku było właściwe, a jeśli tak i możemy to nadal rozwijać, na pewno pomoże nam w rozwoju auta na sezon 2021."

Zatem dla Williamsa sezon 2020 będzie istotny, ponieważ pewne aspekty nadal będą mogły być wykorzystane w 2021 roku. Pozostaje tylko pytanie, na ile sezon 2020 będzie dobry w wykonaniu ekipy z Grove i czy będą w stanie wyeliminować tak poważne problemy jakie trapią ich w tym roku?