Zespoły F1 zaakceptowały plan organizacji trzech wyścigów kwalifikacyjnych w sezonie 2021

GP Włoch / © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images

Zespoły F1, po sformalizowaniu warunków finansowych, wyraziły zgodę na organizację trzech wyścigów kwalifikacyjnych w sezonie 2021.

Zamysł wprowadzenia do F1 krótkich wyścigów sprinterskich pojawił się już jakiś czas temu, ale wszystkie dotychczasowe koncepcje nie znajdowały uznania wśród całego środowiska. Jednak po wielu miesiącach negocjacji władze serii opracowały nowy, korzystniejszy plan, który został zaakceptowany przez wszystkie ekipy startujące w mistrzostwach świata.

Według nowego harmonogramu, który będzie testowany na Silverstone, Monzy i Interlagos, standardowa sesja kwalifikacyjna będzie odbywać się w piątek po południu w miejsce drugiego treningu, aby w sobotę móc przeprowadzić wyścig kwalifikacyjny. Wyniki piątkowej czasówki będą decydować o kolejności startowej do sobotniego sprintu, w którym trzech najlepszych kierowców zostanie nagrodzonych punktami. Rywalizacja na dystansie stu kilometrów uformuje natomiast finalny układ na starcie do niedzielnego Grand Prix.

Według źródeł serwisu Autosport wszystkie zespoły otrzymają za udział w tym projekcie po pół miliona dolarów, co ma zrekompensować dodatkowe koszty związane z nadprogramowym wyścigiem. Kwota ta będzie automatycznie wliczona do limitu budżetowego, który będzie proporcjonalnie zwiększony o otrzymaną sumę środków finansowych. Ekipy będą mogły ubiegać się również o dodatkowe rekompensaty w przypadku znacznych uszkodzeń bolidów w trakcie sobotnich zmagań.

Do oficjalnego zatwierdzenia nowego formatu wymagane jest jeszcze ustalenie ostatnich szczegółów dotyczących m.in. doboru opon i zasad korzystania z systemu DRS. Ostateczne głosowanie w tej sprawie ma odbyć się w drugiej połowie kwietnia.

Image: © Mercedes AMG Petronas F1 Team / LAT Images