Zespoły Formuły 1 zaaprobowały propozycję wprowadzenia wyścigów kwalifikacyjnych

Grand Prix Rosji 2020 / © Pirelli Motorsport

Formuła 1 nie porzuca planów wprowadzenia sprinterskich wyścigów, które mogą pojawić się podczas wybranych Grand Prix w 2021 roku, jak ustalono na czwartkowym spotkaniu komisji sportu.

Plan przeprowadzenia wyścigów kwalifikacyjnych z odwróconą stawką został wskrzeszony po roku, gdyż przed sezonem 2020 propozycja nie została jednogłośnie zatwierdzona.

Nadal planowana jest modyfikacja formatu weekendu wyścigowego podczas kilku wydarzeń nadchodzącego sezonu, jednak porzucono pierwszy pomysł odwróconej stawki podczas startów do rywalizacji.

Pojawiła się zatem nowa propozycja, zgodnie z którą sobotni wyścig sprinterski zastąpi sesję kwalifikacyjną podczas trzech wybranych Grand Prix 2021 roku. Stawka do wspomnianego wyścigu zostałaby ustalona na podstawie piątkowych kwalifikacji, które odbywałyby się zamiast piątkowego drugiego treningu.

Po czwartkowym spotkaniu Komisji F1 nie ujawniono jednak większych szczegółów dotyczących wyścigów sprinterskich, jak choćby systemu przyznawania punktów.

Wiadomo jednak, że nowa propozycja spotkała się z dużą aprobatą i jak można przeczytać w oświadczeniu Formuły 1: "Wszystkie zespoły zdały sobie sprawę, jak ważne jest zaangażowanie fanów w nowe innowacyjne sposoby zapewniające bardziej ekscytujący format weekendu."

"W związku z tym wszystkie strony wyraziły swoje poparcie dla nowego formatu kwalifikacji w niektórych wyścigach, a grupa robocza otrzymała zadanie stworzenia kompletnego planu w celu podjęcia ostatecznej decyzji przed rozpoczęciem Mistrzostw 2021."

Image: © Pirelli Motorsport