Zhou Guanyu wystartuje z alei serwisowej do GP Emilii-Romanii

Zhou Guanyu - Alfa Romeo F1 Team Orlen / © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI

Aby naprawić uszkodzony samochód Zhou Guanyu, mechanicy Alfy Romeo zmuszeni byli naruszyć zasady parku zamkniętego. W związku z tym sędziowie nałożyli na Chińczyka karę startu do Grand Prix Emilii-Romanii z alei serwisowej.

22-latek rozbił bolid w wyniku kontaktu z Pierre’em Gasly’m w zakręcie numer dziewięć (Piratella) podczas pierwszego okrążenia sprintu kwalifikacyjnego. Alfa Romeo, chcąc umożliwić swojemu kierowcy start w niedzielnym wyścigu, musiała naruszyć zasady parc ferme.

Zgodnie z przepisami, samochód powinien być zakryty i zaplombowany przez FIA w ciągu dwóch godzin od zakończenia sprintu. W przypadku biało-czerwonego bolidu z numerem #24 tak się nie stało, ponieważ wciąż naprawiali go mechanicy.

Drugim naruszeniem była praca nad autem bez nadzoru FIA. Jak odnotowali sędziowie, „zespół przyznał, że dokonano modyfikacji samochodu.”

„Biorąc pod uwagę brak nadzoru, sędziowie i tak byliby uprawnieni do wyciągnięcia wniosku, że w samochodzie dokonano modyfikacji i/lub zmian w ustawieniu zawieszenia, podczas gdy samochód miał być trzymany w warunkach parku zamkniętego” – czytamy w komunikacie.

„Kara za naruszenie reguł parku zamkniętego jest określona w Artykule 40.9 b) i oznacza start kierowcy z alei serwisowej.”

Dla Zhou nałożona kara niewiele zmienia, a przynajmniej pozwoli mu wziąć udział w wyścigu. Zgodnie z wynikami sprintu i tak miał wystartować z ostatniego, dwudziestego pola.

Image: © Alfa Romeo F1 Team Orlen / DPPI