Zielone światło dla GP Belgii za zamkniętymi drzwiami

Zielone światło dla GP Belgii za zamkniętymi drzwiami

Belgijski rząd zezwolił na rozegranie tegorocznego Grand Prix Belgii Formuły 1, które odbędzie się bez udziału kibiców.

W kwietniu okres obowiązujących w tym kraju obostrzeń, mających na celu zmniejszenie rozprzestrzeniania się pandemii koronawirusa, został przedłużony do końca sierpnia.

Jak podaje stacja Sporza, Belgijska Rada Bezpieczeństwa Narodowego ogłosiła, że część restrykcji zostanie złagodzonych – w tym te dotyczące obiektów sportowych, które mają wznowić działalność na określonych zasadach, dzięki czemu tor Spa-Francorchamps ma zostać otwarty ponownie już w poniedziałek, 18 maja.

Rząd potwierdził, że rozegranie GP Belgii za zamkniętymi drzwiami będzie możliwe – ale tylko wtedy, jeśli zostaną zachowane wszelkie środki ostrożności, higieny oraz dystans społeczny.

Organizatorzy muszą jednak renegocjować umowę z Liberty Media, ponieważ brak kibiców oznacza poważną stratę finansową dla promotorów.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy runda na Spa-Francorchamps może zostać rozegrana, ze względu na wciąż trwające prace nad nowym harmonogramem wyścigowym. Na razie najbardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że 70-sezon mistrzostw świata F1 rozpocznie się początkiem lipca na torze Red Bull Ring w Austrii. Przewiduje się, że nowy kalendarz wyścigowy będzie składał się z 19 rund, w których zabraknie GP Holandii, GP Kanady oraz GP Singapuru. Mogą także pojawić się w nim obiekty, które nie były uwzględnione w pierwotnym harmonogramie lub nie gościły u siebie Formuły 1 przez ostatnie lata, ale wciąż posiadają najwyższą homologację FIA.

Wyścig w Belgii tradycyjnie miałby być przedostatnim wyścigiem na kontynencie europejskim, rozegranym pod koniec sierpnia, ponieważ we wrześniu F1 planuje przenieść się do Eurazji, aby rozegrać GP Azerbejdżanu i GP Rosji.

Od 1950 roku, odkąd wystartował pierwszy sezon mistrzostw świata, GP Belgii było nieobecne w kalendarzu F1 tylko 5 razy, z czego ostatni raz w 2006 roku z powodu przebudowy toru.  

Image: © Pirelli Motorsport