Zmarł Sir Frank Williams, założyciel i wieloletni szef ekipy Williams F1

Sir Frank Williams / © Williams F1

Zespół Williams Racing poinformował, że w wieku 79 lat zmarł Sir Frank Williams, założyciel i wieloletni szef ekipy z Grove, który dziewięciokrotnie sięgał po mistrzowski tytuł wśród konstruktorów.

„Z wielkim smutkiem zespół może potwierdzić, w imieniu rodziny Williams, śmierć Sir Franka Williamsa, założyciela i byłego szefa zespołu Williams Racing, w wieku 79 lat” - czytamy w komunikacie.

„Po przyjęciu do szpitala w piątek, sir Frank zmarł spokojnie tego ranka w otoczeniu swojej rodziny.”

„Dziś składamy hołd naszemu ukochanemu i inspirującemu symbolicznemu przywódcy. Będzie nam bardzo brakowało Franka. Prosimy wszystkich przyjaciół i współpracowników o uszanowanie życzeń rodziny Williams dotyczących prywatności w tym czasie.”

„Tych, którzy chcą złożyć hołd, prosimy o przekazywanie darowizn zamiast prezentów dla Stowarzyszenia Urazów Kręgosłupa, alternatywnie prosimy o składanie kwiatów przy wejściu do siedziby zespołu w Grove w hrabstwie Oxfordshire. Szczegóły nabożeństwa żałobnego zostaną podane w odpowiednim czasie.”

„Zespół Williams Racing jest naprawdę zasmucony odejściem naszego założyciela, Sir Franka Williamsa” - powiedział szef ekipy, Jost Capito.

„Sir Frank był legendą i ikoną naszego sportu. Jego odejście oznacza koniec ery dla naszej ekipy oraz Formuły 1. Był jedynym w swoim rodzaju i prawdziwym pionierem.”

„Mimo sporych przeciwności losu poprowadził nasz skład do szesnastu Mistrzostw Świata, czyniąc nas jedną z najbardziej utytułowanych ekip w historii tego sportu.”

„Jego wartości, takie jak uczciwość, praca zespołowa oraz silna niezależność oraz determinacja, pozostają podstawowym etosem naszego zespołu i są jego dziedzictwem, podobnie jak nazwisko rodziny Williams, pod którym z dumą się ścigamy.”

„W tym trudnym czasie nasze myśli są z rodziną Williams” - dodał.

Obecny zespół Williams został założony przez Sir Franka w 1977 roku, natomiast w 1979 już wywalczył drugą lokatę wśród konstruktorów. Rok później sięgnął po pierwsze mistrzostwo z Alanem Jonesem.

Sir Frank Williams kierował zespołem przez prawie czterdzieści lat, zdobywając aż 114 zwycięstw, 128 pole position, 313 podiów oraz, co najważniejsze, dziewięć tytułów wśród konstruktorów i siedem wśród kierowców.

Dla ekipy z Grove, która sięgała po mistrzowstwa, ścigali się tacy kierowcy, jak wcześniej wspomniany Alan Jones, Keke Rosberg, Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill, czy Jacques Villeneuve.

Nie można jednak zapominać o takich nazwiskach, jak Clay Regazzoni, Carlos Reutemann, Mario Andretti, Jacques Laffite, Riccardo Patrese, Martin Brundle Thierry Boutsen, czy Ayrton Senna.

Image: © Williams F1