Zmiany w kalendarzu FIM EWC na sezon 2019-2020. Znika wyścig na torze Oschersleben

Zmiany w kalendarzu FIM EWC na sezon 2019-2020. Znika wyścig na torze Oschersleben

W związku z panującą pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i obostrzeniami z niej wynikającymi Międzynarodowa Federacja Motocyklowa wraz z Eurosport Events podjęli decyzję o modyfikacji kalendarza Długodystansowych Mistrzostw Świata FIM.

Obecna sytuacja na świecie wymaga radykalnych kroków, by jak najszybciej wrócić do szeroko rozumianej normalności. Obostrzenia te wpływają również na sport motorowy. W związku z tym już na początku marca ogłoszono, że 43. edycja 24 Heures Motos – planowana początkowo w dniach 18-19 kwietnia – przełożona została na 29-30 sierpnia.

FIM oraz Eurosport Events, czyli promotor mistrzostw podjęli jednak kolejne ważne decyzje związane z sezonem 2019-2020. 8-godzinny wyścig na torze Oschersleben w Niemczech, który miał odbyć się 6 czerwca, został odwołany i nie zostanie rozegrany w późniejszym terminie. W związku z tym zawodnicy mają wznowić rywalizację 19 lipca, na kiedy to zaplanowano 8-godzinny wyścig na torze Suzuka. Impreza w Japonii straciła już status finałowej rundy sezonu po przełożeniu na sierpień 24-godzinnego wyścigu na torze w Le Mans i potwierdzono, że w tym roku podczas niej nie będzie do zdobycia 150% punktów.

Przełożenie 24 Heures Motos sprawiało wówczas również, że pomiędzy zakończeniem sezonu 2019/2020 a inauguracją kolejnego miną tylko 3 tygodnie. Tak się jednak nie stanie, gdyż zadecydowano, że tegoroczna edycja wyścigu Bol d’Or, która zaplanowana została w dniach 19-20 września, będzie kończącą obecne zmagania. Tym samym wyścig na torze w Le Castellet będzie zarówno pierwszą, jak i ostatnią rundą sezonu 2019/2020.

Do tej pory odbyły się dwa wyścigi (Bol d’Or oraz 8-godzinny wyścig na torze Sepang), a na czele klasyfikacji FIM EWC – z dorobkiem 79 punktów – znajduje się zespół Suzuki Endurance Racing Team. Polska ekipa Wójcik Racing Team jest natomiast trzecia i traci do liderów 31 „oczek”.

Ponadto Eurosport Events podjął decyzję, że wesprze finansowo niezależne zespoły. Tym samym wszystkie ekipy niefabryczne otrzymają po 1500 euro na motocykl, jeśli będą uczestniczyć w 24 Heures Motos oraz Bol d’Or.

Image: © FIM EWC