Zmiany w pionie technicznym McLarena. James Key opuszcza ekipę z Woking

Oscar Piastri - McLaren F1 Team / © McLaren F1 / LAT

Zespół McLaren F1, po słabym starcie sezonu 2023, poinformował o szeregu zmian organizacyjnych w pionie technicznym i zakończeniu współpracy z dotychczasowym dyrektorem technicznym, Jamesem Keyem.

Stajnia z Woking zdecydowała się na odejście od pojedynczej roli wykonawczego dyrektora technicznego, nadzorującego całą operację, a zamiast tego wprowadzi techniczny zespół wykonawczy F1 składający się z trzech nowych wyspecjalizowanych ról, podlegających bezpośrednio szefowi ekipy, Andrei Stelli. W ramach restrukturyzacji stajnię opuści James Key.

W skład zespołu wykonawczego ds. technicznych F1 wchodzi Peter Prodromou, który obejmie stanowisko dyrektora technicznego do spraw aerodynamiki. Peter pokieruje całym działem aerodynamicznym, wykorzystując swoje doświadczenie zdobyte przez 32 lata w Formule 1 i bogate osiągnięcia w zdobywaniu mistrzostw świata.

Do McLarena, po dekadzie w Ferrari, powraca tymczasem David Sanchez jako dyrektor techniczny ds. koncepcji oraz osiągów i wnosi do zespołu znaczną wiedzę i innowacje. David dołączy do stajni 1 stycznia 2024 roku.

Neil Houldey natomiast awansuje na nowo utworzone stanowisko dyrektora technicznego do spraw inżynierii i projektowania. Po dołączeniu do składu w 2006 roku Neil rozwinął się w organizacji, stając się wysoce szanowanym liderem technicznym.

Giuseppe Pesce awansuje na stanowisko dyrektora do spraw aerodynamiki i szefa personelu, aby wspierać kierowanie działem aerodynamiki podlegającym Peterowi Prodromou.

Wraz z tymi zmianami Piers Thynne obejmuje rozszerzoną rolę dyrektora operacyjnego zespołu Formuły 1. Ta nowa rola będzie wsparciem dla szefa ekipy w misji wprowadzenia innowacyjności i podniesienia standardów w McLarenie, aby mieć silną pozycję do konkurowania na czele stawki.

„Po pierwsze, chciałbym podziękować Jamesowi za jego ciężką pracę i zaangażowanie podczas jego pobytu w McLarenie i życzyć mu powodzenia w przyszłości” – powiedział szef ekipy McLaren, Andrea Stella.

„Patrząc w przyszłość, jestem zdeterminowany i w pełni skupiony na poprowadzeniu McLarena z powrotem na czoło stawki. Odkąd objąłem rolę szefa zespołu, otrzymałem mandat do przyjęcia strategicznego podejścia, aby zapewnić, że skład ma długoterminowe podstawy, na których możemy budować przez lata.”

„Ta nowa struktura zapewnia przejrzystość i skuteczność w dziale technicznym i daje nam silną pozycję do maksymalizacji wydajności, w tym optymalizacji nowych ulepszeń infrastruktury, które nadejdą w 2023 roku.”

„Razem z Peterem i Neilem z przyjemnością witam z powrotem Davida Sancheza, który uzupełni doświadczony i wysoce wyspecjalizowany zespół techniczny, którego wspólnym celem jest zapewnienie lepszych osiągów samochodu na torze.”

„Nie mogę się doczekać dalszej współpracy z Piersem, który odegra fundamentalną rolę w definiowaniu i realizacji planów stworzenia innowacyjnego oraz skutecznego zespołu F1” – dodał Stella.

Image: © McLaren F1 / LAT