Zmieniony format kwalifikacji do tegorocznego Indianapolis 500

Josef Newgarden / © Penske Entertainment

Przedstawiciele IndyCar wprowadzili w tegorocznych kwalifikacjach do słynnego wyścigu Indy 500 zmiany, które ich zdaniem będą wymagały od kierowców jeszcze większego wysiłku, aby zdobyć najwyższe pola startowe. Fani z całego świata mogą z kolei liczyć na niespotykane do tej pory widowisko.

Po pierwszym dniu kwalifikacji w sobotę 21. maja, które wyłonią zawodników na pozycjach od 13 do 33, w kolejnym dniu rozegrane zostaną dwie rundy, które pozwolą ustalić cztery pierwsze rzędy wraz z pole position do startu w wyścigu Indianapolis 500.

Rozpoczynając w odwrotnej kolejności w oparciu o dzień pierwszy, każdy z dwunastu najszybszych kierowców będzie miał szansę walki o wynik na czterech okrążeniach.

Najszybsza szóstka zakwalifikuje się do etapu Firestone Quick Six, który pozwoli ostatecznie ustalić pierwsze sześć pozycji do startu w niedzielnym wyścigu oraz wyłoni zdobywcę pole position, na którego czekać będzie nagroda NTT P1 w wysokości 100 tys. dolarów. Do sesji kwalifikacyjnej Firestone Quick Six zawodnicy wyjadą na tor według odwróconej kolejności wyników z etapu poprzedzającego.

Pozostali kierowcy wypełnią miejsca od 7 do 12 według uzyskanych czasów.

„Mamy teraz odpowiedni moment, aby wdrożyć zupełnie nowe rozwiązania i formaty rozgrywania weekendów wyścigowych, które będą prawdopodobnie najbardziej intensywne w całym kalendarzu” – powiedział prezes IndyCar, Jay Frye.

„Zdobycie pole position w Indy 500 zawsze było niezwykle trudnym zadaniem dla zawodników. Przy nowym formacie będzie to jeszcze trudniejsze” – dodał.

Dla kierowców, którzy awansują do sesji kwalifikacyjnej High 12, zostaną przyznane punkty w mistrzostwach NTT IndyCar Series 2022. Zdobywca pole position w Indy 500 otrzyma 12 punktów, drugiemu najszybszemu zawodnikowi zostanie przyznanych 11 punktów. Każdy kolejny, aż do miejsca dwunastego otrzyma kolejno o jeden punkt mniej.

„Weekend kwalifikacyjny Indianapolis 500 przez cały czas jest szczególny. Ten format da naszym fanom znacznie więcej alternatyw, aby zobaczyć światowej klasy kierowców IndyCar rywalizujących na najbardziej legendarnym torze” – tłumaczył prezes Indianapolis Motor Speedway, J. Douglas Boles.

„Podczas gdy wygrana w rywalizacji jest zwieńczeniem wysiłku całego zespołu, zdobycie pole position to ogromne wyróżnienie dla kierowców rywalizujących we wszystkich dziedzinach sportów motorowych. W Indy 500 jest to pewnego rodzaju «wyścig w wyścigu». Naprawdę nie mogę się doczekać, aby zobaczyć ten rozszerzony format przed główną rywalizacją na torze” – dodał.

Ostateczna sesja kwalifikacyjna dla końcowych miejsc od 31 do 33 zaplanowana jest na wczesne godziny popołudniowe w niedzielę 22. maja. Zawodnicy przejadą kilka okrążeń na czas, z których najszybsze zadecyduje o kolejności na starcie.

Image: © Penske Entertainment