Dla niemieckiego kierowcy był to pierwszy test hybrydowego prototypu zgodnego z przepisami LMDh. Porsche Penske Motorsport przygotowuje się do 24-godzinnego wyścigu Le Mans, który odbędzie się 15-16 czerwca.

Vettel skrupulatnie przygotował się do pracy przy hybrydowym prototypie Porsche. 14 marca 53-krotny zwycięzca wyścigów Formuły 1 złożył wizytę zespołowi w fabryce Porsche Penske Motorsport w Mannheim. Dzień później odbył obszerną sesję w symulatorze w Porsche Motorsport Center we Flacht i zapoznał się ze specjalnymi funkcjami oraz złożonym sterowaniem samochodu wyścigowego. Następnie, 21 marca, odbyły się pierwsze jazdy zapoznawcze na wewnętrznym torze testowym w Centrum Rozwoju w Weissach, na którym pokonał prawie dwa dystanse Grand Prix w Aragonii.

Sebastian Vettel / © Porsche AG
Sebastian Vettel / © Porsche AG

„Oczywiście śledzę także inne dyscypliny sportów motorowych i znam wielu kierowców, którzy biorą udział w WEC i Le Mans” – przyznał Sebastian Vettel. „W pewnym momencie moja ciekawość była tak wielka, że wpadłem na pomysł, aby samemu spróbować. Porsche podarowało mi możliwość przetestowania obecnego hypercara 963”.

„Po regulacji siedzenia, sesji w symulatorze i przejazdach w Weissach, miałem już dobre odczucia. Jazda Porsche 963 tutaj w Aragonii była zdecydowanie świetną zabawą. Najpierw musiałem się do wszystkiego przyzwyczaić i znaleźć mój rytm. Wrażenia z jazdy są inne po prostu ze względu na dach nad głową, a także radzenie sobie z większą masą i oponami. Fabryczni kierowcy Porsche byli bardzo pomocni i wyjaśnili mi, co jest wyjątkowe i do czego muszę się przyzwyczaić. Dzięki temu było mi łatwiej” – dodał Niemiec.

Sebastian Vettel / © Porsche AG
Sebastian Vettel / © Porsche AG

Zadowolony z testu Sebastiana Vettela oraz miejsca, gdzie odbyły się przejazdy, był także Jonathan Diuguid, który podkreślił ogromne doświadczenie czterokrotnego mistrza F1 oraz jego świeże spojrzenie na nowy dla siebie samochód.

„Aragonia to jedno z niewielu miejsc w Europie, gdzie możemy jeździć przez całą dobę i daje nam możliwość przejechania 36 godzin bez przerwy w ramach przygotowań do Le Mans. Dość długa przeciwległa prosta pozwala nam osiągnąć prędkość maksymalną ponad 300 kilometrów na godzinę, co spotykamy na Circuit de la Sarthe” – wyjaśnił Jonathan Diuguid, dyrektor zarządzający Porsche Penske Motorsport.

„Mając tutaj Sebastiana Vettela to wyjątkowa szansa dla zespołu, Jest on czterokrotnym mistrzem świata Formuły 1. Ma ogromne doświadczenie z systemami hybrydowymi i samochodami wyścigowymi o wysokich osiągach. Posiada świeże, unikalne spojrzenie na to, gdzie jest samochód i przekazuje opinie na temat naszych systemów i osiągów. Jesteśmy szczęśliwi, że tu jest. Wysiadł z samochodu z uśmiechem, co jest w porządku”.

Sebastian Vettel / © Porsche AG
Sebastian Vettel / © Porsche AG