Podczas ubiegłorocznego Grand Prix Belgii Audi ogłosiło chęć dołączenia do stawki Formuły 1 w 2026 roku – wraz z wprowadzeniem nowego regulaminu technicznego.

Od tego czasu Audi zakupiło część udziałów w Sauber Motorsport. Do roku 2026 mają nabyć co najmniej 75% udziałów. Ponadto niemiecka firma rozbudowała swoją fabrykę w Neuburgu, w którym mieści się dział silników F1.

W kwietniu ogłoszono, że inżynierowie opracowali i przetestowali jednocylindrowy silnik z pierwszym w pełni hybrydowym napędem.

Od tamtego momentu ukazało się niewiele informacji, co do kolejnych postępów Audi. W niemieckich mediach natomiast pojawiły się plotki, jakoby koncern rozważał porzucenie planów dotyczących Formuły 1.

Przedstawiciel zespołu Alfa Romeo, Alessandro Alunni Bravi, zaprzeczył fałszywym doniesieniom, dodatkowo uzasadnił ciszę związaną z dalszym rozwojem projektu Audi.

„Audi jest mocno zaangażowane w Formułę 1. W przypadku Saubera to zaangażowanie wynika z decyzji nie tylko zarządu Audi, ale także rady Nadzorczej Audi/Volkswagen. Zatem jest to decyzja grupowa” – wyjaśnił Włoch.

„Dlaczego jest tak mało spekulacji o przyszłości? Jesteśmy częścią zespołu Alfa Romeo, więc do końca roku mamy pewne ograniczenia w komunikowaniu i informowaniu poczynań Audi”.

Bravi zapewnia, że współpraca Audi i Saubera postępuje zgodnie z założonymi wcześniej planami.

„Ciężko pracujemy nad rozwojem struktury zespołu. To nie jest kwestia zaangażowania Audi w finansowanie czy podtrzymanie procesu rozwoju”.

„Istnieje zarządzanie oparte na różnych etapach transakcji, która zostanie sfinalizowana przed sezonem 2026” – podsumował szef zespołu Alfa Romeo F1.