Wyścigowy weekend na francuskim obiekcie zaczął się obiecująco. Kierowca samochodu US Racing #37 wykręcił najlepszy czas w obu piątkowych treningach, a tempo prezentowane przez Polaka na nowych i używanych oponach zwiastowało potencjał na bardzo dobre wyniki.

Wspaniałe kwalifikacje i pole position

Kacper potwierdził swoje tempo w kwalifikacjach. W sobotni poranek wykręcił znakomity czas, który dał mu drugie miejsce w pierwszej czasówce. Z kolei w drugiej zaprezentował się jeszcze lepiej, zostawiając za swoimi plecami wszystkich rywali i zdobywając trzecie pole position w tym roku.

Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing
Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing

Kacper z drugim zwycięstwem w sezonie 2023

W pierwszym wyścigu reprezentant ORLEN Team znakomicie ruszył z pierwszego rzędu. To pozwoliło mu od razu rzucić rękawicę startującemu przed nim Ugo Ugochukwu. Kacper wykorzystał swoją szansę i w drugim zakręcie wysunął się na prowadzenie. Potem jego znakomite tempo – łącznie z najszybszym okrążeniem wyścigu – nie dało rywalom szansy do zaatakowania. Dlatego na linii mety Polak mógł się cieszyć ze wspaniałego zwycięstwa, drugiego w tym sezonie.

Mazurek Dąbrowskiego po raz drugi

W niedzielny poranek samochód z numerem #37 ustawił się na pole position do drugiego biegu. Kacper kolejny raz fantastycznie wystartował i ze spokojem pokonał pierwsze okrążenia. Po neutralizacji za samochodem bezpieczeństwa przeprowadził skuteczny restart, który był kluczem do odniesienia drugiego zwycięstwa z rzędu na torze Paul Ricard.

Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing
Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing

Hat-trick zwycięstw na Paul Ricard

Początek ostatniego wyścigu kolejny raz ułożył się po myśli Polaka, który po drugim zakręcie od startu objął prowadzenie. Tym razem jednak rywale z Prema Racing byli znacznie bliżej przez całe pierwsze okrążenie, w wyniku czego James Wharton zaatakował w zakręcie numer dwanaście, wywożąc Kacpra daleko poza tor. Kierowca US Racing utrzymał drugą pozycję, którą musiał mocno bronić przed Tuukką Toponenem po neutralizacji na sześć minut przed końcem rywalizacji. Gdy wydawało się, że Polak nie zdoła dogonić prowadzącego Whartona, ten mocno zwolnił na cztery zakręty przed metą, dzięki czemu Sztuka go wyprzedził i w ten skompletował hat-tricka zwycięstw na francuskim torze.

„To był absolutnie mój najlepszy wyścigowy weekend w karierze” – powiedział Kacper Sztuka. „Od samego początku czułem się świetnie w samochodzie i w trakcie wszystkich sesji mieliśmy bardzo dobre tempo. Udało się je przełożyć na znakomite kwalifikacje, a potem w wyścigach mogłem skupić się wyłącznie na szybkiej jeździe”.

„Bardzo dobre starty z pierwszego rzędu gwarantowały mi walkę o prowadzenie za każdym razem. Usłyszeć trzy razy z rzędu Mazurka Dąbrowskiego na torze Paul Ricard to było coś, czego nigdy nie zapomnę”.

„Dziękuję za zaufanie moim partnerom PKN ORLEN, Akademia ORLEN Team, Tenutado, Drew-Lech oraz nowemu sponsorowi firmie Extral Aluminium. Cieszę się, że wspólnie z zespołem US Racing mogliśmy dostarczyć fantastycznych emocji kibicom, którym bardzo dziękuję za ogromne wsparcie w czasie tego weekendu!” – podsumował Polak.

Kacper Sztuka zdobył komplet siedemdziesięciu pieciu punktów w czasie rywalizacji na Paul Ricard. To pozwoliło mu przesunąć się na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu, ze stratą jedynie trzech punktów do drugiego Ugochukwu.

Przed kierowcami Italian F4 Championship teraz wakacyjna przerwa. Kolejna runda odbędzie się w dniach 29 września – 1 października na torze Mugello.

Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing
Kacper Sztuka - US Racing / © Kacper Sztuka Racing

Źródło: Kacper Sztuka