Klara znalazła się wśród szesnastu najlepszych zawodniczek na świecie, z których osiem, w tym Klara, rywalizuje o miejsce w kartingowym programie Ferrari Driver Academy w sezonie 2024. Z kolei pozostałe osiem uczestniczek walczy o miejsce w bolidzie włoskiej marki w Formule 4.

Celem programu jest wybranie najbardziej utalentowanych zawodniczek w motosporcie, zwiększanie udziału kobiet w motosporcie, inspirowanie kolejnych generacji kobiet do próbowania swoich sił w sportach motorowych, a co za tym idzie – zmiana postrzegania udziału kobiet w „wysokooktanowych” dyscyplinach.

Klara Kowalczyk / © Klara Kowalczyk
Klara Kowalczyk / © Klara Kowalczyk

Pierwszym etapem programu będzie, zaplanowany na początek września, Karting Training Camp na włoskim torze Franciacorta. Na tym obiekcie, miesiąc później odbędą się również tegoroczne Kartingowe Mistrzostwa Świata, w których start planuje także Klara Kowalczyk. W czasie 3-dniowego zgrupowania z ośmiu zawodniczek wybrane zostaną cztery, które przejdą do finałowej części eliminacji Ferrari Driver Academy, które odbędą się w listopadzie.

W poprzednich latach wśród wybranych w programie zawodniczek znalazła się np. Maya Weug, która dzięki wsparciu Ferrari Driver Academy ściga się obecnie w serii bolidów Formula Regional European Championship (FRECA) i Doriane Pin, która startowała w tym roku w 24-godzinnym wyścigu Le Mans.

Nominacja Klary Kowalczyk przez Polski Związek Motorowy i jej wybór do tegorocznej edycji Rising Stars przez FIA, Iron Dames i Ferrari jest kolejnym potwierdzeniem wysokiej formy polskiej zawodniczki i jej perspektyw na szybkie wejście do wyścigów bolidów jednomiejscowych.

Kim jest Klara Kowalczyk

Klara, rocznik 2011, wyścigowy kierowca kartingowy, II kartingowy wicemistrz Polski w kategorii Mini Max 2022, w sezonie 2023 kierowca fabrycznego zespołu CRG Racing Team, w sezonach 2021 i 2022 kierowca fabrycznego zespołu Fernando Alonso Kart. Nominowana przez FIA Women in Motorsport do FIA Karting Academy Trophy 2023. Laureatka nagrody Wprost "ShEO Awards" 2023 w kategorii „Nowa Generacja”.

Klara Kowalczyk / © Klara Kowalczyk
Klara Kowalczyk / © Klara Kowalczyk